בואו לרקוד עמנו באחד מהסניפים ברחבי הארץ
תל אביבי מרכז, תל אביב צפון (רמת אביב), הרצליה וירושלים. בקרוב סניפים חדשים!

ריקוד אירי - שיעורי בוקר
ימי שישי, 9:30-11:00, סטודיו "דאנסיטי", רח' סוקולוב 22, הרצליה.עברנו לסטודיו חדש ומקסים ברמת אביב!
הסטודיו חדיש ומאובזר ברצפה נוחה למחול, מערכת שמע מתקדמת, ציוד ספורט מגוון ואווירה כייפית. מוזמנים להתרשם!

מורה מוסמכת ראשונה בארץ לקונגרס המורים לריקוד אירי
נועה פיטליק עברה את בחינות ההסמכה בהוראת הריקוד האירי וכיום היא המורה המוסמכת הראשונה בישראל מטעם "קונגרס המורים לריקוד אירי".

שיעורי ריקוד אירי של "רינקא"
לפרטים הקליקו כאן

אודות
ריקוד אירי
חדשות האתר
גלרית תמונות
גלרית וידאו
צור קשר

ריקודים ומנגינות

שתף |
ריקוד אירי | היסטוריה | ריקודים ומנגינות | תחרויות | תלבושות | סוגי נעליים |
ריקודים ומנגינות
 
הריקוד האירי הוא תחום סבוך למדי, המורכב מסוגים ותתי סוגים של ריקודים, כאשר כל ריקוד מתאפיין באופי ומקצב שונים, ומיועד למספר אנשים שונה.

Irish Solo Dancing
זהו הפלח העיקרי של הריקוד האירי (הנקרא גם Irish step dancing) והוא מאגד בתוכו 7 סוגי ריקודים המובדלים זה מזה במקצביהם ובאופי צעדיהם.
תחום זה מיועד בעיקרו לרקדן היחיד, הסולן, ורוב תשומת הלב מוקדשת כאן לעבודת רגליים, טכניקה, יציבה, קצב וביצוע הצעדים בצורה מדויקת וחדה. זהו החלק היצירתי של הריקוד האירי, מאחר וכל רקדן רשאי ליצור לעצמו צעדים אינדיווידואלים (בהתאם למסגרת הטכניקה והמקצבים המקובלים בתחום). כמו כן, Irish Solo Dancing על ריקודיו הוא התחום התחרותי של הריקוד האירי; ניתן לצפות בריקודים אלו בתחרויות המתקיימות ברחבי העולם.
Ceili Dancing
ריקודי ה-Ceili הם מקבץ של יותר מ-32 ריקודים המיועדים לקבוצות של 4,6,8,10,12 או 16 אנשים וצעדיהם הם אוניברסליים. בתחום זה תשומת הלב מוקדשת על דיוק בביצוע התצורות השונות (Formations), דיוק בביצוע נכון של הריקודים מבחינת סדר התנועות, אחידות בין חברי הקבוצה ותזמון משותף.
פירוש המילה "Ceili" בשפה האירית הוא "מסיבה" או "מפגש חברתי", ו"מפגשים" אלו מתקיימים עד היום ובהם רוקדים את ריקודי הקבוצות השונים. כמו כן, ריקודי ה-Ceili הם ענף תחרותי נוסף של הריקוד האירי וקיימות כיום מסגרות תחרותיות שונות בהן מתחרות קבוצות בריקודים אלו.
Set Dancing
אלו הם ריקודי קבוצה, שונים מריקודי הCeili במבנה, במקצבים, באופי ובצעדים. ישנן השערות שה-Set Dances הם לא איריים לחלוטין, ושלמעשה הם אומצו מ"ריקודים עגולים" - ריקודי חצר שהיו נהוגים בעבר במקומות שונים באירופה. Set Dancing מיועדים ברובם לקבוצות של 8 אנשים הרוקדים במבנה בצורת פרח (ארבעה זוגות, זוג מול זוג ם פנים למרכז), והצעדים מורכבים מטפיפות קלות על הריצפה בעזרת כפות הרגליים והרבה סיבובים (Twirls) והחלפת מקומות.
 
מנגינות
המוסיקה האירית היא מוסיקה עממית תוססת, קצבית ועליזה. ישנם סוגים רבים של סוגי מנגינות איריות, אולם רובן מיועדות לריקודים. 
את כל סוגי הריקוד האירי רוקדים לצלילי 3 מנגינות: Reels, Jigs ו-Hornpipe, כאשר ישנם "תתי סוגים" לכל מנגינה.
מטה תמצאו את פירוט הריקודים המרכיבים את מכלול הריקוד האירי: Irish Solo Dancing, Ceili, Set Dancing.
 

Jigs

שם הריקוד שם הריקוד באירית מקצב נעליים מאפיינים
Light Jig Port 6/8 בין הריקודים הראשונים אותם לומדים כאשר מתחילים לרקוד. ריקוד בעל אופי קופצני ועליז.
Slip Jig Port Luascadh 9/8 זהו ריקוד חינני במיוחד. הצעדים בו הם קלילים ומלכותיים.
Single Jig Port Single 6/8 או 12/8 זהו ריקוד בעל אופי קופצני.
Heavy Jig Port Trom 6/8 ריקוד זה הוא איטי יותר מריקודים אחרים במקצב דומה כגון ה-Light Jig. בריקוד זה ישנו דגש על קצב נכון ומדויק.

Reels

שם הריקוד שם הריקוד באירית מקצב נעליים מאפיינים
Reel Cor 2/4 זהו אחד הריקודים החשובים והפופולאריים הן בריקוד והן האיריים.זהו ריקוד מאד קליל, קצבי ושופע קפיצות אשר דורש רמה אתלטית גבוהה.
Heavy Reel Cor Trom 2/4 זהו ריקוד מהיר, קצבי ומעניין הנפוץ מאוד בהופעות בשל אופיו השובה והצעדים המורכבים.

Hornpipe

 שם הריקוד  שם הריקוד באירית  מקצב נעליים   מאפיינים
 Hornpipe  Cornphiopa  2/4 או 4/4   מקצבו של ריקודזה דומה לזה של ה-Reel, אולם הוא בעל אופי איטי וקופצני יותר. מנגינת Hornpipe אחת שסביר שאתם מכירים היא זו המזוהה עם המלח המפורסם פופאי!

Traditional Set Dances

שם הריקוד שם הריקוד באירית מקצב נעליים מאפיינים
St. Patrick's Day  La 'Eile Padraig 6/8  
ריקודים אלה נרקדים לצלילי מנגינה ספציפית. לדוגמא: הריקוד The Blackbird נרקד לצלילי מנגינה באותו שם.
בניגוד למרבית הריקודים האחרים, הצעדים הם אוניברסליים, כך שרקדן בארה"ב ורקדן באירלנד רוקדים למעשה את אותו ריקוד בדיוק (לעיתים בשינויים מינוריים). כמו כן, ריקודים אלו שונים מריקודים אחרים מבחינת המבנה; הם מורכבים מ-Step ו-Set, שהם שני חלקם של הריקוד באורכים שונים.
The Blackbird  An Londubh 2/4    
Job of Journeywork  An Greas Guirnala 2/4    
Garden of Daisies  Gairdini na Noinini 2/4    
Three Sea Captains  Na Truir Captaein Mara 6/8    
King of the Fairies  Ri na Sioga 2/4    

סוגים נוספים של ריקוד אירי

Set Dances
אלו הם ריקודים במקצב 2/4, 6/8 ו-4/4, אשר נרקדים לצליליה של מנגינה ספציפית. אולם בשונה מ-
Traditional Set Dances, הכוריאוגרפיה שלהם היא שונה לכל רקדן והיא פרי המצאתו של המורה או הכוריאוגרף.
חשוב לציין שריקודים אלו רוקדים לרוב בתחרויות גדולות- Chapionships, והם מהווים את הסיבוב האחרון והקבע מבין שלושה בדרך כלל. הרקדן עולה לבדו לבמה, בניגוד לשאר התחרויות שבהן רוקדים יחד על הבמה שניים או שלושה רקדנים. זוהי הזדמנות אידאלית עבור הרקדן להפגין את כשרונו ולהותיר רושם על השופטים לפני סיכום הנקודות.

Figure Dancing
אלו הם ריקודי קבוצה תחרותיים בעיקר, השואבים את השראתם וסגנונם מריקודי ה-Ceili. ההבדל העיקרי בין שני הסגנונות הוא שאת ה-Figure Dances מחבר המורה או הכוריאוגרף של אותה קבוצה, בניגוד לצעדי ה-Ceili שהם קבועים ואוניברסליים. כל Figure Dance מקבל שם ונושא, ונושא זה חייב לבוא לידי ביטוי בכוריאוגרפיה. לדוגמא, ריקוד ששמו The Gates of Derry ("שערי דרי") יכיל הרמות ידיים רבות הבאות לתאר את הגשרים. 
 Figure Dancesמיועדים בעיקר לקבוצות גדולות של 12 רקדנים או יותר ונרקדים לצלילי Reels ו-Jigs, כאשר בדרך כלל ישנה חובה להשתמש בשני המקצבים השונים בריקוד אחד.

© כל הזכויות שמורות 2006 ל רינקא - בית הספר לריקוד אירי
קידום באינטרנטשירות 10בניית אתריםקידום עסקים באינטרנט